• e-dziennik
  • moodle
  • quizlet
  • Transedu
Włączamy historię!
      Nasza szkoła postanowiła wziąć udział w III edycji ogólnopolskiej akcji BohaterON, której głównym celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im kartek z życzeniami. Uczniowie chcąc dowiedzieć się jak najwięcej o „żywych pomnikach historii” uczestniczyli w lekcjach przybliżających tematykę II wojny światowej. Następnie sami wybrali osobę, do której zaadresowali kartkę z podziękowaniami za heroizm, podjęty trud obrony Ojczyzny oraz nierówną walkę z okupantem.
Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak: patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób.
Zachęcamy do pisania! Doceń osoby, które przed laty walczyły o wolność! – pocztówki u koordynatora projektu w PZS 2 w Trzebnicy, polonistki – pani Julity Padewskiej.
BohaterON ma edukować młodych Polaków, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm. Więcej na stronie: www.bohateron.pl